fbpx
Slider

Më të lexuarat

Temat më të Lexuara

Artikujt e Rëndësishëm

6 vajrat esencialë më të mirë për shenjat në lëkurë

Disa shenja janë të zbehura ose në vende jo shumë të dukshme dhe ju jeni mësuar tashmë me to. Por, shumë shenja të tjera mund të jenë në zona shumë ...

12 TRAJTIME NATYRALE TË DHIMBJEVE TË FYTIT

  Dhimbja e fytit mund të shfaqet në çdo kohë dhe shkaktohet nga një sërë arsyesh. Disa dhimbje të fytit mund të jenë për shkak të një infeksioni bak...

23 SEKRETE PËR TË PËRDORUR VAJIN E KOKOSIT PËR LËKURËN

Përdorimet e vajit të kokosit për lëkurën. Vaji i kokosit është i mirënjohur tashmë për vetitë e tij të jashtëzakonshme. Ky vaj përmban yndyrna të ...

12 trajtime natyrale kundër gripit, dhe ushqimet më të mira.

  Çdo sezon, gripi prek mesatarisht rreth 8 përqind të popullsisë. Dhe numrat mund të jenë edhe më të lartë nëse përfshijmë dhe personat asimptomatik...

Maskë për aknet, me argjilë, mjaltë dhe vajra esencialë

Kjo maskë eshte mjaft e dobishme për eleminimin e akneve dhe shenjave që ato lënë në lëkurë. Argjila e gjelbër (jeshile), është mjaft e pasur me ol...

Aktivë të pastër funksionalë për të përmirësuar rutinën tuaj të bukurisë kundër …

  Këta Serume Aktivë  kanë ardhur për të na befasuar dhe mahnitur! Ata mund të përdoren direkt në fytyrë si serume ose të shtohen në kremrat e fytyrë...

9 Përfitimet e provuara të Vajit të Farave të Zeza që ndihmojnë shëndetin.

   Nëse hidhni një vështrim në qindra artikuj shkencorë të vlerësuar nga kolegët që janë botuar në lidhje me përfitimet e vajit të farës së zezë, një...

9 Simptomat e Candida-s dhe 3 Hapat për t’i Trajtuar.

  A keni përjetuar ndonjëherë ndonjë nga këto probleme shëndetësore? Lodhje Dëshirë për ëmbëlsira Erë e keqe e gojës Gjuhë e bardhë Truri i ...

Vitamina C, sekreti për të pasur gjithmonë një lëkurë rrezatuese

Një serum i ri  iu bashkua linjës sonë të Aktivëve të Pastër, me një emër të madh: Vitamina C! Nëse mendoni për këtë vitaminë, a ju vijnë në mend pe...

10 përdorime dhe përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të avokados për flokët tu…

  Ju mund ta keni përdorur vajin e avokados si një ushqyes dhe rigjenerues të jashtëzakonshëm të lëkurës së thatë, por a e keni provuar vajin e avoka...

8 Përdorimet dhe efektet shëruese të vajit esencial të temjanit.

  Vajrat esencialë janë përdorur për mijëra vjet për vetitë e tyre terapeutike dhe shëruese si pjesë e praktikës së aromaterapisë. Këto vajra përftoh...

Kërpudha Reishi: Lufton kancerin, Rrit imunitetin & Detoksifikon mëlçinë

Reishi është një kërpudhë medicinale e përdorur prej qindra vitesh për aftësinë e tij shëruese, si dhe konsiderohet si një superfood. E njohur gjithas...

Përfitimet e Vajit Esencial të Sherebelës Sclarea për dhimbjet menstruale, balan…

  Përfitimet e Vajit Esencial të Sherebelës Sclarea për dhimbjet menstruale, balancimin hormonal dhe të tjera… Sherebela Sclarea (Clary Sage) ka n...

Vajit esencial i rigonit kundër infeksioneve, mykut dhe ftohjes

  Të krijuar specifikisht për të luftuar infeksionet bakteriale, antibiotikët janë të preferuarit e doktorëve për të trajtuar një sërë problemesh shë...

Aktivët funksionalë për rutinën tuaj të bukurisë kundër plakjes

  Janë katër prej tyre dhe ata erdhën për të na befasuar dhe mahnitur! Ato mund të përdoren direkt në fytyrë si serum ose të shtohen në kremrat e fyt...

A ndihmon çaji jeshil Matcha në djegien e yndyrnave dhe në luftën kundër kanceri…

  Jeni kuriozë për çajin më të famshëm të momentit?  Mos kërkoni më tej: Quhet çaj jeshil matcha dhe përfitimet shëndetësore të tij janë befasuese! ...

Larës goje i përgatitur në shtëpi me vajra esencialë

Larësit e gojës përdoren përdoren për të eleminuar bakteret dhe për ti dhënë gojës një pastërti dhe freski. Sipas Shoqatës Amerikane të Dentistëve, ...

12 trajtimet për aknet që mund ti realizoni në shtëpi!  

Lëkura është reflektim i shëndetit tonë, ndaj lëkura e bukur, me shkëlqim vjen si pasojë e kujdesit të duhur, hidratimit dhe ushqyerjes së mirë. Nga...

SI TË NDALOJMË RËNIEN E FLOKËVE?

Rënia e flokëve është një nga problemet që ndeshen më shpesh në të gjithë botën dhe prek rreth një të tretën e njerëzve. Duhet të dimë që rënia e fl...

TIROIDET – ÇRREGULLIMET DHE TRAJTIMET NATYRALE TË TYRE

ÇFARË JANË TIROIDET? Tiroidja është një koleksion gjëndrash, pjesë e sistemit endokrin. E njohur si një organ i vogël në formën e një fluture, e ve...

RËNDËSIA E VITAMINAVE B PËR ORGANIZMIN

Vitamina B-Kompleks rrit nivelin e energjisë dhe mirëqenien e përgjithshme B-Kompleks  shpesh përmendet si një grup vitaminash energjitike, por është...

10 VAJRAT ESENCIALË PËR LEHTËSIMIN E ARTRITIT

  Si të lehtësojmë artritin? Artriti është një gjendje inflamatore e njyjeve, dhe është një term i përgjithshëm i përdorur dhe për gjendje si oste...

Maskë me mjaltë për një lëkurë të pastër, pa akne.

Kjo recetë për një lëkurë të pastër dhe pa akne, është e mrekullueshme. Është plot me probiotikë për të ushqyer lëkurën tuaj, vaj esencial të pemës ...

DHËMBË MË TË BARDHË ME VAJRA ESENCIALË

  Dëshironi dhëmbë më të bardhë që buzëqeshja juaj të jetë më e shndritshme? Lënia e duhanit ose ulja e përdorimit të nikotinës në minimum, duke mos...

SI TË PËRDORIM VAJIN E PEMËS SË ÇAJIT PËR AKNET (Receta për ta përgatitur në sht…

  Aknet shkaktohen nga katër faktorë kryesorë: mbiprodhimi i yndyrës, qelizat e vdekura të lëkurës, poret e bllokuara dhe bakteret; megjithatë, hor...

ÇFARË JU NDODH KUR HANI NJË LUGË VAJ KOKOSI ÇDO DITË?

  Nëse nuk e keni provuar ende, duhet ta provoni! Të konsumosh 1-2 lugë gjelle me vaj kokosi çdo ditë, është shumë dobiprurëse. Në fakt, të përfitime...

VETITË E SAPUNIT TË ZI AFRIKAN DUDU OSUN

  E keni provuar ndonjëherë sapunin Dudu Osun? Nëse jo, po humbisni një nga sekretet më të mëdha të kujdesit të lëkurës. Imagjinoni që keni problem...

VAJI ESENCIAL I PORTOKALLIT – PËRMIRËSONI IMUNITETIN, LËKURËN DHE KUZHINËN TUAJ

  Vaji i portokallit, i quajtur ndryshe vaji i portokallit të ëmbël nxirret nga lëkura e  portokallit Citrus Sinensi, dhe është përdorur në shekuj pë...

ÇFARË ËSHTË KORONAVIRUS? SI TË MBROHEMI PREJ TIJ?

  Ndërkohë që koronavirus vazhdon të përhapet, shkencëtarët po përpiqen të kontrollojnë këtë virus dhe të gjejnë mënyra të reja për të luftuar infeks...

VAJI I MENTES PËR RRUGËT E FRYMËMARRJES, DHIMBJEN E KOKËS, TË VJELLAT, SHËNDETIN…

 Vaji esencial i mentes është një nga vajrat më të gjithanshëm. Mund të përdoret për aromaterapi, lokalisht dhe së brendshmi duke iu adresuar një numë...

SI TË HUMBNI PESHËN E TEPËRT TE FËMIJËT TUAJ!

Pothuajse 2/3 e anglezëve janë mbipeshë dhe 17% janë obezë, me një trefishim të rasteve nga viti 1971 deri në më sot. Por më e keqja është se këta per...

CILAT JANË YNDYRNAT E SHËNDETSHME PËR TRUPIN TUAJ?

    Keni frikë nga yndyrnat? Nëse po, atëherë s’jeni të vetmit. Yndyrnat në ushqime janë përfolur shumë gjatë dekadave të fundit, pasi ushqimet me p...

Maskë me Mjaltë dhe Vezë kundër plasaritjeve të Lëkurës së Fytyrës

Maska e fytyrës me mjaltë dhe të verdhë veze është mjaft dobiprurëse për rigjenerimin e lëkurës dhe vitalizimin e saj, veçanërisht kundër plasaritjeve...

SINDROMA E PËRSHKUESHMËRISË SË ZORRËVE

  SINDROMA E PËRSHKUESHMËRISË SË ZORRËVE  (kur toksinat dhe infeksionet depërtojnë nga zorrët në gjak) Ndoshta keni dëgjuar dhe më parë për gjendje...

SI TË BËNI VETË DEODORANTË ME VAJRA ESENCIALË

Vajrat esencialë, në sajë të vetive të tyre, kanë një larmi të madhe përdorimesh, si aromatizues, dezinfektues, për flokun, lëkurën, shëndetin etj.Lex...

Artikuj Shëndeti të Rëndësishëm

Jeto Shëndetshëm

  • argital_bio_logo.png
  • benecos-logo_herbal_line_albania.png
  • biovitam_logo.png
  • bio_snail_logo.png
  • Flora-Logo-hover.png
  • il_punto_sano-hover.png
  • nature-finest.png
  • noah.png